Cinsel Terapi

×

Hata mesajı

User warning: The following module is missing from the file system: plup. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1138 of /home/u6487968/public_html/includes/bootstrap.inc).

Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür kognitif davranış tedavisidir.
Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization ) tarafından resmi olarak teyit edildiği üzere;  Her insanın bedensel ve ruhsal mutluluğunun önemli bir bileşeni sağlıklı bir cinsel hayattır. Tekrardan mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşam oluşturmak için, cinsel rahatsızlıkların nedenlerinin araştırılması oldukça önem taşımaktadır. Cinsel terapinin amacı da budur. Cinsel terapi bir ilişkide başarılı bir cinsel temasın yeniden oluşturulması üzerinde yoğunlaşmaktadır. Terapinin başarı ile  sonuçlanması için, seans / terapi odasında yapılan görüşmeler, evde yapılan pratik alıştırmalarla kombine edilir. Şunu bilmeliyiz ki;  psikolojik kökenli Cinsel problemler veya bozukluklar organik (başka deyişle ilaçlı cerrahi müdahale) yollarla giderilemez,  sadece psikoterapik yöntemler kullanılarak üstesinden gelinebilinir.
Dünyada ve Türkiye´de 1970´lerden beri “Cinsel Terapi” ile vajinismus ve erken boşalma olgularının pek çoğu başarıyla, cinsel isteksizlik, erkeklerin sertleşme bozukluğu ve kadınların uyarılma ve orgazm bozuklukları gibi diğer cinsel işlev bozuklukları da büyük ölçüde tedavi edilmektedir.
 
Cinsel isteğin azlığı/yokluğu hatta cinsellikten tiksinme şeklinde görülebilir. Bu durum Organik ve psikolojik nedenlerle oluşabilir. Cinsel aktiviteye veya fantezilere karşı isteksizlik/ilgisizlik vardır.Cinsel isteksizlik kadınlarda daha sık görülmektedir. Yapılan çalışmalar erkeklerdeki cinsel isteksizliğin %!5, kadınlardaki oranın ise %35′e vardığını göstermiştir. Kadın, hayatı boyunca hiç tatmin olmamıştır ya da cinselliğe olan ilgisi sonradan azalmıştır. Cinsel isteksizliğin nedenleri arasında ; cinsel organlara veya hormanal dengeye ait bozukluklar, bazı ilaçlar, olumsuz cinsel deneyimler, kendine güvensizlik, partnerle cinsellik dışında olumlu paylaşım yaşayamama yoğun stres ve depresyon sayılabilir.
Bu süre boyunca; Çiftler birbirlerine cinsel istek ve tercihlerini iletebilmeli, sabırlı ve anlayışlı olmalı, cinsellik dışında da uyumlu bir birliktelik sağlanmalı yani aynı zamanda iki iyi arkadaş olmalıdırlar. İstek bozukluğunun devam etmesi halinde sağlık ekibine başvurmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır.
Tedavilerin Süreci :
 
Cinsel sorunun tipine ve sorunlu çifte göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel tedaviler ortalama olarak 2-4 ay ve 6-10 seans sürer, ama kişiye göre bir iki görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar olabildiği gibi, tedavisinin bir iki yıl sürmesi gereken vakalar da olabilir
Yapılan çalışmalarda, altta yatan bir panik bozukluğun varlığında cinsel tiksintinin bulunduğu hastalarda genellikle aşırı anksiyete ve panik görülmüş ve bu durum hastanın cinsel tedavi konusunda işbirliği yapmasını veya bundan faydalanmasını engellemiştir. Bu hastalardan bazıları cinsel tedavi sürecinde yoğun panik ataklar yaşamaktadır ve bu hastaların durumunun gerçekten kötüleştirebilir. Bununla birlikte, cinsel panik durumlarının görüldüğü birçok hastanın, cinsel tedavi sürecinde paniği önleyici ilaçlarla korunmaları halinde başarılı bir şekilde tedavi edilebildiği görülmüştür( Kaplan, 1987) Ortaya çıkan sorunların çoğunun  Arz-talep dengesindeki eşitsizlikten çıktığını hatırlamalıyız ve her sorunu, rahatsızlığı veya bozukları kendi içerisinde değerlendirmemiz gerektiğini unutmamalıyız.
 
 
Master and Johnson Cinsel Yanıt döngüsü.
 
 

Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmenin sıklığı, ücreti,temel ilkeleri belirlenir. Cinsel bölge anatomisi,fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, cinsel mitler, cinsellik kavramı anlatılır, ev ödevleri eşliğinde terapi uygulanır.Cinsel işlev bozukluklarının günümüzde geçerli olan sınıflandırmaları, tanısı Master ve Johnson’ın 1954 yılında A.B.D’de Washington Üniversitesinde başlattıkları çalışmalarına dayanmaktadır. Master ve Johnson, çalışmalarında evrensel bir cinsel yanıt döngüsü tanımlamışlar ve bu döngüde cinsel anatomi, fizyoloji aynı zamanda psikolojik ve sosyolojik verilerin de önemini vurgulamışlardır. Günümüzde geçerli tanı sistemleri Master ve Johnson tarafından tanımlanan bir evrensel ve biyolojik döngüye dayanarak  “normal cinsel yanıt döngüsünden” olan sapmaları “cinsel işlev bozukluğu” kapsamına almaktadır. Master ve Johnson’ın tanımladığı cinsel yanıt döngüsünde dört evreden söz edilir.  Bunlar; istek, uyarılma, doyum ve gevşeme  evreleridir.(Gerald-Neale-Davıson. 1997). 
Cinsel Terapi uygularken organik değil psikolojik kaynaklarla ilgileniyoruz.
 
       Cinsel işlev bozuklarına zemin hazırlayan başlıca etkenler

 • Tutucu ortamda büyümek
 • Travmatik Cinsel deneyimler
 • Patolojik aile içi ilişkiler
 • Kişilik yapısı
 • Cinsel işlev bozukluklarını başlatan etkenler;
 • Yaşlanma
 • Cinsel bilgi eksikliği
 • Sadakaatsizlik
 • Gerçek dışı beklentiler
 • Psikiyatrik sorunlar
 • Cinsel işlev bozukluklarını sürdürücü etkenler
 • Performans anksiyetesi
 • Eşin çekiciliğini yitirmesi
 • Cinsel bilgi eksikliği
 • iletişim güçlükler
 • Yetersiz eş ilişkisi

 
Seans içerisindeki Başlıca Hedeflerimiz

 • Müşterek Sorumluluk aşılama
 • Tutum değişikliği
 • Performans Anksiyetisini ortadan kaldırma
 • İletişim ve Cinsel Tekniğin Etkisini arttırmak
 • Yıkıcı yaşam tarzlarını ve Cinsel rolleri değiştime
 • Davranış Değişimleri Oluşturma, cinsel davranışları aşamalı olarak baştan aşağı inşaa etmek, işlev bozukluğu varsa anksiyete vardır, terapi süre içerisinde, basamaklandırma, küçük küçük adımlarla beceri eğitimi, performans anksiyetesini yok edici çalışmalar yapıyoruz.

 
 
 
Şimdi, kısaca yaygın cinsel işlev bozukluklarını tanıyalım;
 
Vajinismus : Cinsel ilişki öncesi bilinçaltından kaynaklanan bir takım korku ve sıkıntılardan ötürü kişinin iradesinden bağımsız olarak alt periferal kasların istemsiz bir şekilde kasılması neticesinde cinsel birlikteliğin tamamen imkansız hale gelmesidir.
Vajinal penetrasyona yönelik girişimlerin vajinal girişte istemsiz bir spastik kasılmaya neden olduğu ve bu nedenle cinsel ilişkinin mümkün olmadığı bir bozukluktur. Fiziksel hastalık, psikolojik olarak acı veren bilinçli veya bilinçsiz korku ve/ veya suçluluk duygusu gibi bir etki, travmatik cinsel sadırılar vajinismusun ortaya çıkışı ile ilişkilidir. Bazı durumlarsa travmatik kaynak tanımlanamaz.
 
Erken Boşalma
Erken boşalma, cinsel terapistlerin favori fonksiyon bozukluğudur, çünkü çok görülmesi ve sorunlu olmasına karşın, birçok durumda cinsel tedavi ile tedavi edilmesi son derece kolaydır. Diğer tedavi biçimlerine karşı dirençlidir. Başarılı tedavi hastanın orgazm öncesindeki hisleri açık bir şekilde algılamasında artış sağlamasından meydana gelir.
 
Cinsel İsteksizlik
Cinsel istek kaybının görüldüğü bazı çiftlerde, önemli kişilik bozuklukları veya cinsel çatışmalar söz konusu değildir ve bu çiftler etkin evlilikler yürütmektedir. Bununla birlikte, özellikle ISD hastaları genellikle oldukça kompleks altta yatan intrapsişik ve / veya evlilikle ilgili sorunlar yaşama eğilimindedir.
 
Erektil Disfonksiyon
Erektil disfonksiyon, sertleşme güçlüğü, penisteki ereksiyon süre ve gücünün cinsel ilişki için yeterli olmamasıdır. . Penis hiç sertleşmeyebilir, kısmen sertleşebilir ya da ejakülasyon öncesinde ya da vajinaya ilk girişinde kaybolabilir. Kısa zamanlı davranışsal terapi yaklaşımı, o anlık nedenler ortadan kaldırmada başarılıdır. Daha derin nedenleri ortadan kaldırmak için ise uzun zamanlı içgörü-oriente psikoterapi yardımcı olur.
Cinsel Hipnoterapi
Cinsel sorunların tedavisinde hipnoz ve hipnoterapi güvenilir bir tedavi şeklidir. Hipnoterapi psikoterapinin amaca hizmetini kolaylaştıran ve hızlandıran etkili bir yöntemdir. Hipnozun temel fonksiyonu kişinin bilinçdışı düşüncelerine erişmeyi sağlamaktır. Günümüzde hipnozun tıbbi amaçlı kullanımı ve güvenirliği bilimsell olarak kabul edilmektedir.
 
Anorgazmi
Anorgazmi; kadının hiç orgazm olamaması, çok geç orgazm olmasıveya yeterli uyarıya rağmen orgazma ulaşmanın çok güç olması olarak tarif edilebilinir.
 

Naisa Psikoloji | Tüm Hakları Saklıdır